Kimlik ve Amaç
      Cevdetkizil.com'un Kimlik ve Amacı

   

    Cevdetkizil.com 1 Haziran 2003 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Aslında sitemin geçmişi daha da eskilere dayanmakta olup, temelleri 2002 senesinde atılmıştır. Tabi ki zamanla Cevdetkizil.com site ziyaretçileri ve değerli arkadaşlarımın fikir, görüş ve yapıcı eleştirileri ile daha da gelişmiş ve bugünlere gelmiştir. Kişiliğimi ve benliğimi olabildiğince kişisel websitemde yansıtma düşüncesinden ötürü, Cevdetkizil.com'un daimi gelişim felsefesiyle ilerlemesi planlanmaktadır. Cevdetkizil.com kişisel bir websitesi olup hiçbir yerde reklam vermemektedir.

      Aslına bakarsanız, Cevdetkizil.com projesinin hayata geçirilişinin birçok amaç ve gerekçesi bulunmaktadır. Hayatımın kesit ve karelerini olabildiğince paylaşmak, başarılarımı ve anılarımı sunarak insanlara, özellikle de genç kardeşlerimiz ile öğrencilere ilhan vermek ve onları motive etmek, Eserlerim-Genel Döküman Paylaşımı-Doktora Döküman Paylaşımı-Yükseklisans Döküman Paylaşımı ve Bilimsel Linkler gibi sayfalar vasıtasıyla bilginin iletilerek çoğaltılması, Dr. Cevdet Kızıl (Google Groups)-Dr. Cevdet Kızıl (Yahoo Groups) ve Ziyaretçi Defteri gibi etkileşimli kısımlar ile insanların sorularına bilgi ve tecrübelerimi kullanarak yanıt vermek ve ışık tutmak, Verilen Dersler sayfası ile öğrencilere faydalı olacak kaynak ve dokümanların sunulması websitemin amaç ve gerekçelerinden sadece birkaçıdır.

       Tüm bunların yanında, Cevdetkizil.com'u tasarlarken olabildiğince şeffaf olmaya, samimi yaklaşmaya, websitemde yer alan dokümanlar ile belirttiklerimin mümkün olduğunca ispatlanabilir nitelikte olmasına ve değer verdiğim her türlü belgenin azami derecede burada yer almasına çalıştım.

       Cevdetkizil.com'un alışılagelmiş standart sitelerden farklı olması yıllar itibariyle giderek daha fazla ziyaretçi çekmesini de beraberinde getirmiştir. Daha önce değindiğim gibi websitemin kişiliğimi ve benliğimi olabildiğince yansıtmasını arzuluyordum, hakikaten de siteyi bitirdiğimde standartlıktan ziyade yaratıcılığın ön plana çıktığını keşfettim. İşin ilginç tarafı ben mesleğimi, yani bilimle uğraşma yolunu tercih ettiğimde de yaratıcılığımı gösterebilme imkanını önemli bir faktör olarak dikkate almıştım, demek istediğim websitem tamamlandığında hayat felsefem ile kendiliğinden örtüştüğünü fark etmiştim. Sonuçta farklılık ve yaratıcılık bir hayli ilgi toplamıştı ve örneğin yalnız 2006 yılında Cevdetkizil.com 1,336,509 kişi tarafından ziyaret edilerek bu çok çeşitli yorumları da beraberinde getirdi.

 

          

 

            Cevdetkizil.com'un farklılığı ve yaratıcılığı ön plana çıkarması, daha da önemlisi herkesin bu sitede kendinden birşeyler bulması Türkiye'de insanların özlemini duyduğu bir durumdu. Belki de toplumumuz cesur bir hamleyi ve tekdüzeliğe başkaldırıyı da uzun bir süredir bekliyordu... Zira site bir takım şeyler anlatmak istiyordu, bu sayfalar bazı fikirleri dile getiriyordu. Dolayısıyla Cevdetkizil.com kısa sürede bir fenomene dönüştü ve insanların şahsi MSN ve Facebook hesaplarında dahi kendi göstermeye başladı. Artık herkes MSN ve Facebook benzeri platformlarda biribirini Cevdetkizil.com'dan haberdar ediyordu...

 

           

 

            Şüphesiz, Cevdetkizil.com'un bu denli ilgi çekmesi ve ziyaretçi toplaması sonunda sponsor firmaların da ilgisini çekti. 6 Ağustos 2008 Çarşamba günü aslında bu anlamda hem ben, hem de websitem için bir dönüm noktasıydı. Zira Reach Network Inc. Medya Şirketi (A.B.D.) şahsıma e-posta ile ulaşarak Cevdetkizil.com'a sponsor olma ve Cevdetkizil.com'da reklam verme teklifini bizzat iletti. Bahse konu olan gelişme ise benim için finansal motivasyondan ziyade manevi tatmin sağlamıştı. Çünkü bir başka hayat felsefemi daha gerçeğe dönüştürebilme imkanına kavuşmuştum: "Hayal etmek başarmanın yarısıdır!"

 

           

 

           Cevdetkizil.com ile ayrıca sahip olduğumuz en büyük değerlerden birini her zaman hatırlamamız amaçlanmaktadır. Bahse konu olan değer ümittir. Unutmayın ki çalışarak ve azmederek her türlü başarıyı siz de kazanabilirsiniz... Ne yazık ki insanlar çoğu zaman geç kaldıklarını düşünerek çalışmayı, azmetmeyi ve ümit etmeyi bırakırlar, oysa ki çoğu zaman aslında hala vakitleri ve şansları vardır... Keşke bunu her zaman hatırlayabilselerdi...

           İlaveten, Cevdetkizil.com hakikaten beni daha yakından tanımak isteyen arkadaş ve kardeşlerimiz için yaratılmıştır. İçinde hiçbir şekilde art niyet olmayan, çevresindeki insanların gelişmesi ve iyileşmesinin kendisine de katkıda bulunacağını idrak etmiş dostlarımız içindir bu site. Bu vesileyle ülkemize hizmet edebilmek, çalışma ve projelerimizle topluma faydalı olabilmek de Cevdetkizil.com'un hedefleri arasında yer almaktadır.

           Son olarak, Cevdetkizil.com bugüne kadar Türkiye ve dünyada birçok kişiye ilham kaynağı olmuş, motive etmiş, azimle çalışmalarını ve savaşçı/mücadeleci ruhlarını ön plana çıkarmalarını sağlamıştır. Sitede yer alan çeşitli belgeler ve ziyaretçi defterinde yazılanların tümü bu olguyu destekler niteliktedir. En nihayetinde, Cevdetkizil.com'un gelecekte daha etkileşimli hale getirilmesi, birçok arkadaş ve meslektaşımın katkısıyla geliştirilmesi ve ben bu dünyaya veda ettikten sonra da bir şekilde devam ettirilip beni ve dostlarımı ölümsüzleştirmesi düşünülmekte, hayal edilmektedir. Zaten her şey de hayallerle başlar, değil mi...?  

 

Cevdet Kızıl, değişik insanları, kültürleri ve düşünceleri tanımayı seven, onlara saygı duyandır...

(Çin Seddi, Pekin/Çin - 11 Şubat 2003 Salı... Epey soğuk bir kış günüydü...)